RAPORT: OGŁOSZONE PRZETARGI ENERGOELEKTRYCZNE – PODSUMOWANIE I KW. 2016 R.

data publikacji: 2016-04-18 godz. 13:15

Przed polskim rynkiem energetycznym stoi wiele wyzwań. Nie ulega wątpliwości, że sektor elektroenergetyczny ma strategiczne znaczenie dla każdego państwa. Do najistotniejszych wyzwań zaliczyć należy m.in.:

zaostrzenie standardów emisyjnych dla zanieczyszczeń innych niż dwutlenek węgla wprowadza konieczność modernizacji sektora energetycznego;

finalizacja procesu budowy rynku wewnętrznego energii;

wdrożenie pakietu klimatyczno-energetycznego oraz unijnej polityki środowiskowej

Do realizacji tych zamierzeń, konieczne będą znaczne nakłady finansowe w sektorze energetycznym. Potrzebne są inwestycje w nowe bloki energetyczne, OZE oraz rozbudowę i modernizację nie tylko infrastruktury przemysłu i dystrybucji energii elektrycznej, ale również sieci dystrybucyjnych ciepła dla konsumentów – mówi wiceminister Andrzej Piotrowski.  Dodał również, że działania te muszą uwzględniać z jednej strony potrzeby konsumentów, z drugiej natomiast skutki gospodarcze i społeczne.

Analiza globalnych trendów w energetyce wykazuje, że wzrasta znaczenie energii odnawialnej i rozproszonej, przy jednoczesnym zmniejszeniu udziału paliw kopalnych i scentralizowanych jednostek wytwórczych. 

Serwis Pressinfo.pl przygotował raport podsumowujący ogłoszone przetargi w branży energoelektrycznej. Wynika z niego, że w Polsce w okresie I kwartału 2016 roku, ogłoszono 7905 przetargów, których przedmiot był związany z tą branżą (raport zawiera wszystkie ogłoszone przetargi, w których energoelektryka występuje jako samodzielne zamówienie jak i te, w których stanowi ona część składową większego przetargu). Z czego – 6204 ogłoszeń dotyczyło bezpośrednio branży energoelektrycznej, czyli nie były powiązane z innymi branżami (całość dotyczyła branży energoelektrycznej). Najwięcej z nich dotyczyło „urządzeń i materiałów” – 2432. Najmniej „ekspertyz energetycznych” – 121. 

Źródłem zebranych danych do raportu były ogłoszenia opublikowane w: Internecie (88%), BZP (9%), Prasie Lokalnej i Ogólnopolskiej (2%) oraz Biuletynie Unijnych Zamówień Publicznych - TED (1%) i są poprawne w takim samym stopniu co zgłoszone informacje.

zaloguj się, aby uzyskać pełny dostęp