Zlecenie 8462067 - Opracowanie rekomendacji dla placówek zdrowotnych w...

   
Zamówienie 8462067 (zakończone)
źródło Internet
data publikacji 2021-10-13
przedmiot zlecenia
Opracowanie rekomendacji dla placówek zdrowotnych w zakresie profilaktyki i postępowania
w przypadku używania i nadużywania alkoh
olu i innych substancji psychoaktywnych w populacji
osób powyżej 18 roku życia, walidacja narzędzia
oraz opracowanie scenariuszy krótkich interwencji.
Opracowanie rekomendacji dla placówek zdrowotnych w zakresie profilaktyki i postępowania w przypadku używania i nadużywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych w populacji osób powyżej 18 roku życia, walidacja narzędzia oraz opracowanie scenariuszy krótkich interwencji.
Wykonawca w ramach zamówienia przeprowadzi następujące czynności:
Etap I: Opracowanie narzędzia do przesiewowej oceny używania alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych w populacji osób powyżej 18 roku życia.
Charakterystyka narzędzia:
• Narzędzie powinno być oparte na koncepcji ryzykownego używania substancji według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11.
• Wykonawca opracuje narzędzie, które powinno składać się z 10 samoopisowych pozycji, każde z nich oceniane poprzez ustosunkowanie się do pięciu stwierdzeń; celem stosowania skali jest szacunkowa ocena nasilenia bieżących problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Twierdzenia powinny identyfikować zwiększone ryzyko występowania szkodliwych konsekwencji dla zdrowia fizycznego lub psychicznego dla używającego lub innych (osoba wypełniająca test dokonuje oceny własnego zachowania na pięciostopniowej skali, punktowanej od 0 do 4).
• Interpretacja skali powinna mieć charakter ilościowy oraz jakościowy. Ilościowa ocena dokonuje się na podstawie sumy punktów, plasującej osobę w jednej z trzech grup: używających substancji
psychoaktywnych w sposób ryzykowny, uzależnionych oraz używających substancji psychoaktywnych na poziomie niskiego ryzyka szkód. Analiza jakośc iowa dotyczy charakterystyki zachowań i prawdopodobnych problemów w funkcjonowaniu związanych ze spełnieniem określonego kryterium.
• Narzędzie powinno być skierowane do grupy osób używających alkoholu i innych substancji
psychoaktywnych.
Narzędzie przesiewowe powinno obejmować następujące grupy badanych używających alkoholu i substancji psychoaktywnych w populacji osób powyżej 18 roku życia: a)Osoby używające szkodliwie, b) osoby używające problematycznie (dotyczy substancji psychoaktywnych), c)Osoby używające w sposób ryzykowny, d)Osoby używające eksperymentalnie, e) Osoby używające rekreacyjnie (towarzysko) (ang.
social stage).
• Narzędzie przesiewowe powinno być rekomendowane do prowadzenia badań przesiewowych w przychodniach studenckich, izbach przyjęć, szpitalnych oddziałach ratunkowych, w pracy lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarek, edukatorów zdrowia i ratowników medycznych (narzędzie powinno być dedykowane tylko tym grupom, a nie lekarzom/specjalistom zajmujących się na co dzień uzależnieniami), którzy potrzebują jednego krótkiego testu, do kompleksowej oceny problematyki uzależnienia.
Materiał, metoda i procedura:
• W pracach nad opracowaniem narzędzia należy zastosować równolegle co najmniej dwa inne narzędzia oceniające, które powszechnie uznawane są jako złoty standard w zakresie oceny obecności aktualnych zaburzeń używania substancji psychoaktywnych.
• Na podstawie literatury i doświadczenia klinicznego należy wyodrębnić po 5 pytań diagnostycznych do każdego kryterium używania ryzykownego wg ICD-11.
• Za pomocą metody sędziów kompetentnych (specjalistów pracujących z osobami uzależnionymi) należy wyłonić najbardziej trafne stwierdzenia. Na tej podstawie należy wyodrębnić 10 itemów, które uzyskały najwyższe oceny pod względem zgodności z przyjętym opisem kryterium.
• Należy przeprowadzić badania pilotażowe na grupie co najmniej 150 osób z prośbą o uwagi dotyczące sformułowanych itemów.
• Po analizie wyników Wykonawca przeprowadzi odpowiednie modyfikacje pozycji testowych. Następnie przeprowadzi pilotaż na próbie, w każdej grupie podanej badaniu. Wyniki w pięciu skalach będą analizowane pod kątem właściwości psychometrycznych.
• Wynikiem pilotażu jest narzędzie zaadaptowane do specjalnych potrzeb. Ten etap zakończy się raportem z pilotażu, który będzie uwzględniał wersje wstępne, wyniki oraz propozycję
modyfikacji skal.
Etap II: Walidacja narzędzia
• Należy przeprowadzić badania normalizacyjne gwarantujące prawidłową walidację narzędzia w
grupach docelowych.
• Narzędzie powinno uwzględniać standardy metodologiczne będące wytycznymi dla polskich autorów podręczników testowych.
• Zleceniodawca dopuszcza niezbędne modyfikacje narzędzi na tym etapie, jeżeli wskazują na to
wyniki analiz psychometrycznych, w tym eksploracyjna lub konfirmacyjna analiza czynnikowa.
• Wyniki badań właściwych powinny zawierać analizę trafności i rzetelności Etap III: Opracowanie krótkich scenariusz interwencji.
• Przygotowanie (zgodnych z wytycznymi) rekomendacji dla lekarzy podstawowej opieki
zdrowotnej, pielęgniarek, edukatorów zdrowia oraz personelu izb przyjęć i SOR-ów do realizacji procedury wczesnego rozpoznania problemów pacjentów i interwencji wobec osób używających substancji w sposób ryzykowny.
• Scenariusze interwencji powinny być opracowane w oparciu o przedmiotowe założenia: scenariusze krótkiej interwencji powinny być opracowane na potrzeby:
1) pierwszej wizyty porady diagnostycznej w POZ (pierwsza krótka interwencja) Krótka interwencja powinna być dostosowana do wieku i problemu używania alkoholu czy innej substancji psychoaktywnej trwająca 5-15 min., udzielana osobie z pozyt. wynikiem testu przesiewowego.
2) Drugiej wizyty kontrolnej, celem której jest ocena skuteczności udzielonej poprzednio krótkiej interwencji oraz ewentualne zastosowanie drugiej interwencji (Ocena skuteczności poprzedniej krótkiej interwencji) Podsumowanie oceny odnotowywane będzie na opracowanej karcie kontrolnej.
3) Trzecia wizyta kontrolna. Elementy tej wizyty obejmują: -ocenę skuteczności poprzedniej krótkiej interwencji, (Ocena skuteczności poprzedniej krótkiej interwencji), krótką interwencję (jeśli potrzebna) - ocenę czy potrzebne są dalsze oddziaływania i ewentualne skierowanie uczestnika do dalszego leczenia w ramach specjalistycznej opieki (poradni l eczenia uzależnień, poradni lub oddziału terapii uzależnienia od alkoholu, poradni zdrowia psychicznego).
• Opracowanie krótkich scenariuszy powinno być oparte na określonych założeniach: krótka
interwencja to ograniczona czasowo (zazwyczaj 5-15 min.) empatyczna i ustrukturyzowana
rozmowa, której celem jest to, aby pacjent w bezpośrednim, bezpiecznym kontakcie z autorytetem medycznym uświadomił sobie jaki jest jego osobisty wzór używania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, jak również aby dowiedział się o osobistym ryzyku i zagrożeniach, co może mu pomóc podjąć decyzję o zmianie wzoru używania oraz aby się dowiedział jakimi metodami może ten cel osiągnąć.
• Kluczowe elementy krótkich interwencji obejmują aktywne słuchanie, zadawanie pytań otwartych, afirmowanie, odzwierciedlanie i podsumowywanie. Krótkie interwencje mają też zachęcać do przejęcia odpowiedzialności za swoje decyzje. Krótka interwencja może obejmować jedną lub kilka porad, których celem jest pomoc jednostce w zmniejszeniu albo przerwaniu używania alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej.
• Scenariusz krótkiej interwencji powinny zostać opracowane w oparciu o:1)etap zmiany zachowania lub/albo 2) dialog motywujący.
• Rekomendacje te mają być dedykowane placówkom medycznym i służyć wczesnej identyfikacji i udzielaniu właściwej pomocy osobom używającym alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
Narzędzie i scenariusze krótkiej interwencji powinny być przygotowane w oparciu o Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11.
Ponadto zakłada się, że narzędzie będzie uwzględniało m.in. zasadę uniwersalnego projektowania, wiedzę z zakresu psychologii uzależnień, aktualnie obowiązujące przepisy prawa, w szczególności:
program polityki zdrowotnej Ogólnopolski program profilaktyki uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych u młodzieży i młodych dorosłych, Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie priorytetów zdrowotnych (Dz.U.2018, poz.469), stan wiedzy instytucji europejskich, w szczególności Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCCDA), Europejskiego Programu Badań Szkolnych nad Używaniem Alkoholu i Narkotyków (ESPAD).
Działania zaplanowane w ramach postępowania mają doprowadzić do tego, aby lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, edukatorzy zdrowia mieli możliwość rozpoznawania potrzeb i problemów pacjentów zgłaszających się POZ, SOR-ÓW, szpitalnych izb przyjęć. Narzędzie diagnostyczne ma umożliwić szybkie rozpoznawanie problemów w zakresie używania alkoholu i substancji psychoaktywnych.
MINIMALNE WYMAGANIA - OSOBA skierowania do realizacji zamówienia:
Wykształcenie wyższe magisterskie, preferowany kierunek psychologia, socjologia, pedagogika, medycyna
(specjalizacja psychiatria);
Stopień naukowy co najmniej doktora;
Minimum 5 lat udokumentowanej pracy z osobami uzależnionymi (preferowany certyfikat psychoterapeuty uzależnień);
Dorobek naukowy z zakresu psychologii uzależnień, w tym co najmniej jedna publikacja dokumentująca umiejętność tworzenia narzędzi diagnostycznych;
Udokumentowane uczestnictwo w projektach dotyczących uzależnień, w tym doświadczenie organizacyjne w realizacji projektów;
Umiejętność współpracy w zespole;
Samodzielność i bardzo dobra organizacja pracy;
Umiejętność pracy pod presją czasu;
Terminowość w wykonywaniu obowiązków.
branża Laboratoria
podbranża usługi laboratoryjne
kody CPV 79315000
forma zapytanie ofertowe
typ zlecenia usługi, wykonanie
kraj realizacji Polska
województwo realizacji Lubelskie
kraj organizatora Polska
województwo organizatora Lubelskie

Zamieszczone dane to tylko fragment informacji – aby uzyskać dostęp aktywuj darmowy test lub zaloguj się

WYŚWIETL PODOBNE ZAMÓWIENIA Z BRANŻY: usługi laboratoryjne

       
nr Termin Organizator Przedmiot
10393828 2024-04-10
godz. 13:00
Lubelskie Przedmiotem zamówienia jest udział w badaniach przemysłowych na stanowisku Proteomik. Wykonawca będzie odpowiedzialny za: a) udział w procesie ekstrakcji, oczyszczania białek i prowadz...
10397152 2024-04-11
godz. 08:00
Łódzkie 1. Przedmiotem zapytania jest realizacja zamówienia pn. „Wynajem aparatury naukowo-badawczej”. 2. Przedmiot zamówienia obejmuje: a. Wynajem aparatury naukowo-badawczej, zaawansowanego ...
10393176 2024-04-12
godz. 10:00
Kujawsko-Pomorskie Przedmiotem zamówienia jest opracowanie oraz wykonanie dedykowanego (prototypowego) stanowiska do badań umożliwiającego aplikowanie dystansów do pakietów ognioodpornych. Koncepcja zmni...
10417384 2024-04-15
godz. 10:00
Mazowieckie Zakup wykonania analizy rzepaku dla Komagra Sp. z o.o._kwiecień 2024 1. zawartość WWA 1 sztuka 2. zawartość metali ciężkich 1 sztuka 3. Analiza dioksyn 1 sztuka 4. Pestycydy chloro- ...
10421255 2024-04-16
godz. 08:55
Pomorskie Badania monitoringu wód podziemnych. Usługi z zakresu prowadzenia monitoringu wód podziemnych na terenie Jednostki Wojskowej 1889 Lębork oraz Jednostki Wojskowej 1872 Słupsk.
10425782 2024-04-18
godz. 09:00
Dolnośląskie Przedmiotem zamówienia jest: 1. Przeprowadzenie badań: a. pacjentów z defektem kości w regionie twarzoczaszki, przeprowadzenie rekonstrukcji oraz ocena przeprowadzonej rekonstrukcji koś...
10452286 2024-04-24
godz. 23:59
Śląskie Przeprowadzenie prac naukowo – badawczych w zakresie badań doświadczalnych i numerycznych fantomowej klatki piersiowej na potrzeby projektu pn. „Innowacyjny model szkoleniowy umożliwi...
10385528 2024-05-06
godz. 10:00
Pomorskie Przedmiotem zamówienia jest wykonanie usługi p.n.: Monitoring satelitarny suszy rolniczej 2024. W ramach zamówienia opracowane zostaną na podstawie wskaźnika identyfikacji satelitarnej ...
10457423 2024-05-08
godz. 10:00
Dolnośląskie Badania właściwości fizykochemicznych ścieku oczyszczonego z instalacji mokrego odsiarczania spalin dla Wydziału Laboratorium Chemiczne Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERA...
10473920 2024-05-10
godz. 14:00
Śląskie Opracowanie rozwiązania pt.: Budowa rozwiązania pilotowego pla^ormy zarządzania zapotrzebowaniem, produkcją, składowaniem oraz procesem dystrybucji węgla kamiennego.