ZUS wybiera wykonawcę

data publikacji: 2017-09-27 godz. 09:00

Jednym z ciekawszych postępowań przetargowych, o którym było głośno w ostatnich dniach jest niewątpliwie zamówienie na obsługę i utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI) ZUS. Najtańszą ofertę złożył Comarch. Wykonawca systemu obsługującego m.in. nasze przyszłe emerytury powinien być znany do końca października.

Kompleksowy System Informatyczny jest narzędziem obsługującym wszystkie rodzaje świadczeń realizowanych przez ZUS, i jednocześnie najdroższym w utrzymaniu systemem informatycznym w Polsce. Przez kilkanaście lat, na jego utrzymanie wydano ponad 3 mld. zł. Pierwszą firmą, która świadczyła tę usługę był Prokom, po jego sprzedaży na przełomie 2007 i 2008 roku pałeczkę przejęło Asseco i dzierży ją od niemalże 10 lat.

W 2010 roku kontrakt na obsługę KSI podpisano z pominięciem drogi przetargowej. Powód – otóż ZUS był jedynie użytkownikiem systemu, nie właścicielem kodów źródłowych. Przetarg ogłoszono dopiero po ich odebraniu. Kolejne postępowanie przetargowe – w 2013 roku - należało również do Asseco, które zagwarantowało sobie obsługę KSI na kolejne cztery lata.

W prowadzonym obecnie zamówieniu publicznym, Asseco ma poważnego rywala. Najtańsza oferta została złożona przez krakowski Comarch i wynosiła 242,033 mln zł. Wycena usługi należąca do Asseco była zdecydowanie droższa - 373,996 mln zł, i jednocześnie zbliżona do szacunku zamawiającego, który wynosił 373,998 mln zł. Trzecia oferta – firmy Atos - opiewała na kwotę 430,607 mln zł.

O wyborze wykonawcy zamówienia zdecydują następujące kryteria:
•    cena to 60 proc. kryteriów oceny oferty,
•    jakość wykonania specjalnego zadania sprawdzającego kompetencje firmy – 30 proc.,
•    koncepcja przejęcia zadań 10 proc.

Przedstawiciele Asseco utrzymują, że firma jest najlepiej przygotowana do zapewnienia sprawnego funkcjonowania KSI, ponieważ nie tylko stworzyła ten system, ale nadal dysponuje zespołem wyspecjalizowanym w obsłudze informatycznej ZUS. Wycena obejmuje nie tylko koszt wszystkich zobowiązań kontraktowych, ale zakłada zmianę modelu świadczenia usług. Obniżenie stawek natomiast, będzie skutkowało tym, że wybrana firma do części zamówienia musi zaangażować podwykonawców.

Wykonawcę zamówienia poznamy niebawem, przekonamy się również, czy pomimo pozostałych kryteriów przyjętych przez zamawiającego, o jego wyborze i tak zdecyduje cena.