Świnoujście będzie miało połączenie drogowe.

data publikacji: 2017-05-18 godz. 10:15

Umowę o dofinansowanie z funduszy unijnych budowy tunelu pod cieśniną Świna, czyli między wyspami Wolin i Uznam podpisano nie gdzie indziej, a na promie kursującym w Świnoujściu. Szacunkowy koszt inwestycji to 950 mln zł.

Miasto otrzymało dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości 775,6 mln (co stanowi 85% budowy), brakujące 130 mln zł Świnoujście pokryje z własnego budżetu.

Obecnie ruch między wyspami Wolin i Uznam odbywa się wyłącznie promowo. Zgodnie z założeniem inwestora (magistratu), pierwsza auta pojadą tunelem na przełomie 2021 i 2022 r. Przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu trwa. Został ogłoszony w kwietniu 2016 roku przez Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Zgłosiło się 14 podmiotów krajowych i zagranicznych. Zgodnie z zapowiedziami GDDKiA, podpisanie umów planowane jest na przełomie 2017/2018 roku. Kryteriami wyboru wykonawcy będą:

- cena (90 proc)

- czas realizacji inwestycji (10 proc.)

 

Jak wynika z dokumentacji, wykonawca ma zrealizować zamówienie w terminie 47-50 miesięcy, z czego 15 miesięcy zostało przeznaczone na prace projektowe oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych zezwoleń. Okresy zimowe zostały wyłączone z czasu realizacji robót budowlanych. Długość trasy wynosi 3,4 km, a sam tunel 1,44 km. Wewnętrzna średnica tunelu będzie wynosić 12 metrów, ma pomieścić dwukierunkową jezdnię. Poniżej jezdni powstanie tunel ewakuacyjny. Zgodnie z otrzymaną w 2010 roku decyzją środowiskową, musi być wykonany w technologii "tarczy drążonej".

Inwestycja znacząco wpłynie na dostępność atrakcji turystycznych oraz gospodarczych regionu. Na wyspie Uznam mieści się centrum administracyjno-usługowe Świnoujścia oraz dzielnica nadmorska. Znajdują się tu również obiekty turystyczno-uzdrowiskowe. Obecnie działają tu jedynie dwie przeprawy promowe. Atrakcyjność regionu wzrasta z roku na rok, w 2015 obłożenie miejsc noclegowych sięgało niemalże 100 procent, z przepraw promowych skorzystało ponad 2 mln samochodów. W sezonie letnim, dziennie przeprawia się w ten sposób nawet około 11 tys. aut.

 

 

Źródło: wnp.pl