Ruszył konkurs w ramach tzw. „szybkiej ścieżki”

data publikacji: 2016-05-12 godz. 07:00

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nową edycję konkursu w ramach działania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” – tzw. "szybką ścieżkę". Budżet konkursu wynosi 750 mln zł i jest finansowany z unijnego programu Inteligentny Rozwój. Adresatami konkursu są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Nabór wniosków będzie trwał od 4 kwietnia do 29 lipca 2016 r., a decyzja o dofinansowaniu będzie trwała około 60 dni od daty złożenia wniosku.

Granty będą przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe, wpisujące się w jedną z tzw. "Krajowych inteligentnych specjalizacji". Wyniki prac prowadzonych w ramach projektu grantowego powinny zostać wdrożone. Przedsiębiorstwo może otrzymać maksymalnie 80 procent dofinansowania wniosku. Kładziemy nacisk na wdrożenie wyników prac B+R do praktyki gospodarczej. Dlatego wnioski są oceniane przez niezależnych ekspertów biznesowych i naukowych, którzy mają za zadanie zweryfikować, czy projekt jest innowacyjny, i w jaki sposób odpowiada na zapotrzebowanie rynku – wskazał dla Polskiego Radia zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Kątcki.

W programie zwanym "szybką ścieżką" formalności zredukowano do minimum. Sama procedura składania wniosków jest intuicyjna. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że cały wniosek można wypełnić i złożyć drogą elektroniczną. Konkurs ma zasięg ogólnopolski.

Poziom dofinansowania zależy m.in. od wielkości przedsiębiorcy oraz od tego czy są to prace rozwojowe czy też badania przemysłowe. Jak czytamy w ogłoszeniu: minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu wynosi:

  • 2 mln PLN – w przypadku MŚP planujących realizację projektu na obszarze województw zaklasyfikowanych do kategorii regionów słabiej rozwiniętych (tj. województw innych niż województwo mazowieckie);
  • 5 mln PLN – w przypadku MŚP planujących realizację projektu na obszarze województwa mazowieckiego, zaklasyfikowanego do kategorii regionów lepiej rozwiniętych.

Maksymalna wartość dofinansowania (wartość udzielonej pomocy publicznej) nie może przekroczyć pułapów określonych w § 9 ust.1 rozporządzenia MNiSW, tj. równowartości:

  • 20 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe. Dotyczy to sytuacji, w której więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych projektu jest ponoszona na działania wchodzące w zakres kategorii badań przemysłowych, lub
  • 15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie prace rozwojowe. Dotyczy to sytuacji, w której więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych projektu jest ponoszona na działania wchodzące w zakres kategorii prac rozwojowych.

Pierwsza edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem – wpłynęło prawie 2 tys. wniosków o dofinansowanie o wartości siedmiokrotnie przewyższającej założony budżet wynoszący 750 mln. Dofinansowanie otrzymało około 14 proc. projektów.

Dokumenty konkursowe dostępne są na stronie internetowej NCBR


 

http://www.pressinfo.pl/sites/default/files/u15823/Renata%20Polisiakiewicz%20foto.jpgRenata Polisiakiewicz - ekspert współpracujący z serwisem PressInfo.pl, posiadający kilkuletnie doświadczenie w stosowaniu prawa zamówień publicznych, absolwent Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zdobywane w administracji państwowej, samorządowej – prowadząc postępowania przetargowe po stronie zamawiającego oraz w sektorze prywatnym – przygotowując oferty przetargowe dla Wykonawcy.

 

Źródło: NCBiR, PAP