Pełna elektronizacja zamówień publicznych od 1 stycznia 2020 r.

data publikacji: 2018-07-25 godz. 22:00

20 lipca 2018 r Sejm RP uchwalił ustawę zmieniającą ustawę – Prawo zamówień publicznych oraz ustawę o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2744 i nr 2775).

Głównym celem wprowadzonych zmian jest odsunięcie w czasie pełnej elektronizacji zamówień publicznych przez innych zamawiających niż centralny zamawiający. Od 18 października br. Wszystkie zamówienia – również poniżej progów unijnych – miały zostać przeniesione do Internetu. Zamiarem ustawodawcy jest przesunięcie obowiązku prowadzenia komunikacji zamawiającego z wykonawcami wyłącznie w formie elektronicznej na dzień 1 stycznia 2020 r.
Przesunięcie spowodowane jest potrzebą pełnego wdrożenia modelu docelowego zakładającego funkcjonowanie centralnej Platformy e-Zamówień, z którą zintegrowane będą Portale e-Usług – czytamy na stronie Urzędu Zamówień Publicznych. Ustawodawca daje w ten sposób czas na kompletne wdrożenie narzędzi niezbędnych do pełnej elektronizacji zamówień publicznych.


Co poza tym?


Proponowane zmiany dotyczą również doprecyzowania przepisów regulujących kwestie związane z elektronizacją zamówień publicznych, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Zgodnie z ustawodawstwem unijnym, obowiązek pełnej elektronizacji dla sektora MŚP przy zamówieniach publicznych miał się rozpocząć od 18 października br. Nie mniej jednak, jak zauważa prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk wiele firm nie jest jeszcze przygotowanych na korzystanie z tej formy komunikacji. Stąd potrzeba wprowadzenia zmiany legislacyjnej, która odroczy w czasie ten obowiązek. Do 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tradycyjnych form komunikacji – poczty czy firmy kurierskiej, o ile osobiście nie mogą dostarczyć korespondencji czy ofert.
Kolejną propozycją zmiany korzystnej dla przedsiębiorców jest umożliwienie składania oświadczeń niepotwierdzonych podpisem elektronicznym.
Projekt zmian trafił do Senatu, jeśli zostanie przegłosowany ustawa wejdzie w życie z dniem 17 października 2018r.

Źródło: uzp.gov.pl


Opracowanie: Renata Polisiakiewicz