Nabór wniosków do programu Prosument

data publikacji: 2016-07-26 godz. 07:15

Dobre wiadomości dla osób zainteresowanych możliwością pozyskania dofinansowania do budowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła do produkcji energii. W niektórych województwach (np.: WFOS w Szczecinie czy w Białymstoku) uruchomiony został kolejny nabór wniosków w ramach programu PROSUMENT, uwzględniający znowelizowaną ustawę o OZE. Jest on realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Nabór będzie trwał do wyczerpania środków finansowych, w praktyce w wielu przypadkach inwestycje będą musiały zostać zakończone już do 15 listopada tego roku. Program cieszy się dużym zainteresowaniem, a pula środków jest ograniczona więc trzeba się spieszyć.

Beneficjent nie musi dysponować żadnymi środkami własnymi. Udogodnieniem jest również to, że większość formalności obciąży jednostki samorządu terytorialnego. Prosumentem jest osoba fizyczna, rolnik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, posiadająca instalację produkującą energię z OZE. Instalacja musi pracować na potrzeby istniejącego lub nowo wybudowanego budynku, który przynajmniej w połowie powierzchni całkowitej będzie przeznaczony na cele mieszkaniowe. O środki mogą ubiegać się również spółdzielnie i wspólnoty, a także spółki prawa handlowego, których właścicielami są samorządy lub ich związki.

Zgodnie z założeniami programu, wyprodukowana w taki sposób energia w pierwszej kolejności ma być wykorzystywana na cele własne. Nadwyżka natomiast może zostać sprzedana do sieci energetycznej za 80% ceny produkcji energii za ubiegły rok. Dofinansowanie można otrzymać na:

  • do 20% dofinansowania dla instalacji do produkcji ciepła, do 300 kW mocy nominalnej: kotły na biomasę, pompy ciepła, kolektory słoneczne.
  • do 40% dofinansowania dla instalacji do produkcji energii elektrycznej (prąd) oraz kogeneracji (jednoczesna produkcja ciepła oraz energii elektrycznej) do 40 kW mocy nominalnej: ogniwa fotowoltaiczne; małe elektrownie wiatrowe; mikrokogeneracja.

Pożyczka wraz z dotacją udzielana jest w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, w tym w formie:

  • dotacji: 20-40% (zależnie od rodzaju instalacji)
  • pożyczki: oprocentowanej na 1% w skali roku na okres nie dłuższy niż 15 lat.

Przy udzielaniu pożyczki możliwa jest karencja w spłacie rat kapitałowych, liczona od daty wypłaty ostatniej transzy pożyczki, do daty spłaty pierwszej raty kapitałowej, lecz nie dłuższa niż 6 miesięcy od daty zakończenia realizacji przedsięwzięcia. Organizatorzy konkursów nie dopuszczają możliwości umorzenia pożyczki. Wymagane są również zabezpieczenia umowy, takie jak weksel własny In Blanco. Dodatkowo wymagane jest zabezpieczenie w jednej z wymienionych form:

  • Poręczenie z funduszu poręczeń kredytowych
  • Gwarancja bankowa
  • Gwarancja firmy ubezpieczeniowej
  • Cesja wierzytelności z lokaty bankowej,
  • Blokada środków pieniężnych na rachunku wraz z pełnomocnictwem do rachunku

Szczegółowych informacji należy szukać na stronach Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, właściwego dla danego województwa. Dotację na instalacje wytwarzające energię z odnawialnych źródeł można również otrzymać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Również w tym przypadku wiele województw ogłosiło, bądź jest w trakcie ogłaszania naboru wniosków.

 

http://www.pressinfo.pl/sites/default/files/u15823/Renata%20Polisiakiewicz%20foto.jpgRenata Polisiakiewicz - ekspert współpracujący z serwisem PressInfo.pl, posiadający kilkuletnie doświadczenie w stosowaniu prawa zamówień publicznych, absolwent Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zdobywane w administracji państwowej, samorządowej – prowadząc postępowania przetargowe po stronie zamawiającego oraz w sektorze prywatnym – przygotowując oferty przetargowe dla Wykonawcy.

 

Źródło: wfgoś