Innowacje wspierane z Funduszu Pożyczkowego

data publikacji: 2017-02-14 godz. 10:30

Firmy, które mają nowatorskie pomysły i poszukują środków na ich realizację powinny przyjrzeć się możliwościom finansowania zwrotnego. Innowacyjne projekty znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju mogą ubiegać się o środki z Funduszu Pożyczkowego Innowacji. Dysponentem środków jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Czym jest Fundusz Pożyczkowy Innowacji?

Jest to instrument finansowania innowacyjnych projektów będących we wczesnej fazie rozwoju. Przygotowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Poddziałania 3.1.3 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Konkurs znany jest z poprzedniej perspektywy finansowej (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-13) pod nazwą „Utworzenie i dokapitalizowanie Funduszu Finansowego Wsparcia Innowacji”. Jego zadaniem jest wspieranie finansowe młodych spółek, umożliwiając in przejście od fazy startowej do fazy wzrostu. Nie jest to dotacja, lecz źródło dłużne finansowania. Beneficjent będzie musiał pozyskać dodatkowy wkład finansowy od inwestorów prywatnych – anioła biznesu lub funduszu podwyższonego ryzyka typu venture capital. 

Kto jest adresatem?

Adresatami pożyczek z preferencyjnym oprocentowaniem są przedsiębiorstwa, które w ciągu 55 dni od ich rejestracji nie były notowane na giełdzie oraz firmy, które nie podzieliły zysków i nie powstały na skutek połączenia innych podmiotów gospodarczych. Pomoc finansowa trafi do przedsiębiorców realizujących przedsięwzięcia noszące znamiona innowacyjności. Środki finansowe otrzymane w ramach tej pomocy umożliwią płynne przejście od etapu zalążkowego projektu do fazy dynamicznego rozwoju. Wsparciem może być objęte uruchomienie firmy mogącej pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami, ale również rozszerzenie jej działalności. Jak już wspomniano, pomoc finansowa otrzyma wyłącznie firma, która posiada umowę inwestycyjną zawartą z co najmniej jednym aniołem biznesu bądź funduszem kapitałowym. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczeniem, ponieważ inwestor zobowiązuje się do inwestycji kapitałowej w przedsięwzięcie oraz do pozostania udziałowcem lub akcjonariuszem do całkowitej spłaty pożyczki z odsetkami.

Założeniem pomysłodawców programu była również intensyfikacja działań prywatnych inwestorów kapitałowych na rzecz polskich działań innowacyjnych. 

Wysokość pomocy

Beneficjent może otrzymać pożyczkę w wysokości od 200 tys. do 2 mln, przy czym kwota ta nie może być wyższa od równowartości środków pozyskanych od inwestora prywatnego. Choć dokładny termin konkursu w ramach Funduszu nie jest jeszcze znany, środki powinny zostać uruchomione w 2017 roku. 

 
Źródło: poir.parp.pl oraz pulsinnowacji.pb.pl 

 

http://www.pressinfo.pl/sites/default/files/u15823/Renata%20Polisiakiewicz%20foto.jpg

Renata Polisiakiewicz - ekspert współpracujący z serwisem PressInfo.pl, posiadający kilkuletnie doświadczenie w stosowaniu prawa zamówień publicznych, absolwent Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zdobywane w administracji państwowej, samorządowej – prowadząc postępowania przetargowe po stronie zamawiającego oraz w sektorze prywatnym – przygotowując oferty przetargowe dla Wykonawcy.