Cudze zasoby w świetle nowelizacji PZP

data publikacji: 2016-12-07 godz. 08:30

Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) wprowadziła zmiany związane z możliwościami polegania na cudzych zasobach w zakresie:

- wykształcenia

- kwalifikacji zawodowych

- doświadczenia.

Obecnie skorzystanie z wymienionych powyżej potencjałów podmiotu trzeciego, przy przetargu na roboty budowlane lub usługi, wymaga podwykonawstwa. Należy zauważyć, że warunki stawiane przez zamawiającego dotyczą całego postępowania przetargowego, a nie wyodrębnionej części. Wymóg podwykonawstwa dotyczy zatem także całego zamówienia publicznego.

Kluczowe części zamówienia przekreślają korzystanie z zasobów

Zmawiający którzy zdecydowali się zawrzeć w zamówieniu obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych części zamówienia, bardzo rzadko będą mogli skorzystać ze zdolności podmiotów trzecich w kwestii wykształcenia, kwalifikacji zawodowych oraz doświadczenia. Powód – najczęściej warunki udziału odnoszą się do całego zamówienia lub kluczowej jego części. W obu przypadkach wprowadzenie zastrzeżenia dotyczącego realizowania kluczowej części zamówienia w podwykonawstwie zamknie drogę do skorzystania z zasobów podmiotu trzeciego.

W lipcowej nowelizacji ustawy zrezygnowano z wyłączenia od obowiązku osobistego wykonania zastrzeżonej części zamówienia dla podmiotów udostępniających swoje zasoby. Kolejna zmiana wprowadzona 28 lipca dotyczy możliwości polegania na cudzych zasobach. Obecnie ustawodawca ograniczył ją jedynie do potwierdzenia spełniania warunków udziału w przetargu. Przed nowelizacją mogła być wykorzystana również w przypadku kryteriów selekcji.

Nowe obowiązki

W przypadku gdy niezbędne jest skorzystanie z zasobów podmiotu trzeciego, wykonawca ma obowiązek załączenia do oferty oświadczania tegoż podmiotu lub jednolitego dokumentu JEDZ. O formie poświadczenia decyduje zamawiający.

Zmienione zostały również obowiązki organizatora przetargu. Obecnie spoczywa na nim obowiązek zbadania sytuacji podmiotu trzeciego pod kątem wykluczenia z postępowania. Badanie to wiąże się z żądaniem dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia z postępowania przetargowego.

Mniejszy rygor odpowiedzialności

Prawodawca wprowadza również zmiany w zakresie solidarnej odpowiedzialności za szkodę zamawiającego wynikłą z nieudostępnienia zasobów. Odnosząc się do dyrektywy, która była głównym powodem nowelizowania przepisów, odpowiedzialność została ograniczona do nieudostępnienia zasobów odnoszących się do sytuacji finansowej lub ekonomicznej.

 

Renata Polisiakiewicz - ekspert współpracujący z serwisem PressInfo.pl, posiadający kilkuletnie doświadczenie w stosowaniu prawa zamówień publicznych, absolwent Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zdobywane w administracji państwowej, samorządowej – prowadząc postępowania przetargowe po stronie zamawiającego oraz w sektorze prywatnym – przygotowując oferty przetargowe dla Wykonawcy.