Zlecenie 7398679 - Usługa polegająca na wykonaniu oceny stanu ochrony...

   
Zamówienie 7398679 (zakończone)
źródło Internet
data publikacji 2020-03-24
przedmiot zlecenia
Usługa polegająca na wykonaniu oceny stanu ochrony siedlisk przyrodniczych: 7230 Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakter
ze młak, turzycowisk i mechowisk, 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska, 7210 torfowiska nakredowe (Cladietum marisci, Caricetum buxbaumi, Schoenetum nigricantis), lipiennika Loesela Liparis loeselii i sierpowca błyszczącego Hamatocaulis vernicosus) w obszarze Natura 2000 Jezioro Mnich PLH300029.
2. Przedmiot zamówienia wynika z zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Jezioro Mnich PLH300029 (Dz. Urz. Woj. Wielk. Poz. 3145) oraz z Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Sieraków na okres od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2025 r. z zakresem planu zadań ochronnych.
3. Oceny stanu ochrony należy dokonać na stanowiskach badawczych, znajdujących się
w następujących lokalizacjach:
- 7230-dz. ewid. nr 150/1 i 151, obręb ewidencyjny Chorzępowo, gmina
Sieraków oraz oddz. 335B i 336a, obręb Bucharzewo Sierakowskie;
- 7140-odz. 335b, 336a, 336b, obręb Bucharzewo Sierakowskie;
- 7210-oddz. 335b, 336a, obręb Bucharzewo Sierakowskie;
- lipiennik Loesela-dz. ewid. nr 150/1 i 151, obręb ewidencyjny Chorzępowo, gmina
Sieraków;
- sierpowiec błyszczący-oddz. 336A, obręb Bucharzewo Sierakowskie.
4. Oceny stanu ochrony należy dokonać zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska
z dnia 17 lutego 2010 r. w sprawie sporządzania projektu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 (Dz. U. Nr 34, poz. 186 ze zm.). Łączna ocena stanu ochrony siedliska przyrodniczego, lipiennika Loesela i sierpowca błyszczącego w obszarze powinna wynikać z ocen cząstkowych, dokonanych na stanowiskach badawczych.
5. Wykonawca przeprowadzi badania terenowe w terminach umożliwiających identyfikację siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin objętych zamówieniem oraz określenie ich stanu ochrony. Terminy optymalne zawarte są w metodykach opracowanych dla potrzeb Państwowego Monitoringu Środowiska (zwany dalej PMŚ), dostępnej w wersji elektronicznej na stronie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (http://siedliska.gios.gov.pl/pl/).
6. Dla każdego stanowiska badawczego wykonawca dostarczy formularze obserwacji terenowych opisanych w przewodnikach metodycznych opracowanych dla potrzeb PMŚ. W pierwszej części kart obserwacji należy wprowadzić dodatkowy wiersz o nazwie GUID zawierający identyfikator stanowiska tożsamy z wprowadzonym do tabeli atrybutów w warstwie GIS (por. p. 9).
W przypadku braku stwierdzenia występowania siedliska, lipiennika Loesela i sierpowca błyszczącego w wymienionych w pkt 3 lokalizacjach, wykonawca ma obowiązek sporządzenia uproszczonych formularzy obserwacji terenowych zawierających co najmniej następujące informacje: a) ocena parametru siedlisko w oparciu o wskaźniki PMŚ GIOŚ-dotyczy lipiennika Loesela i sierpowca błyszczącego,
b) ocena parametru szanse zachowania gatunku - dotyczy lipiennika Loesela i sierpowca błyszczącego,
c) opis roślinności rzeczywistej podając nazwę zespołu (zespołów) lub zbiorowiska (zbiorowisk) roślinnego i jego (ich) przynależność do syntaksonów wyższych rang
w oparciu o opracowanie Ratyńskiej i in.;
d) data badań terenowych;
e) powód zaniku siedliska/gatunku na stanowisku oraz wskazanie-jeśli w świetle dostępnej wiedzy jest to możliwe-działań ochronnych koniecznych do podjęcia w celu jego przywrócenia, określając co najmniej następujące ich parametry: opis czynności koniecznych do wykonania oraz termin i częstotliwość.
7. Elementem składowym formularzy obserwacji terenowych jest lista aktualnych oddziaływań; wykonawca uzupełni tę listę o oddziaływania potencjalne. Identyfikując oddziaływania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim te o charakterze zagrożeń,
z podziałem na wewnętrzne i zewnętrzne. Jako zagrożenie istniejące należy rozumieć czynnik aktualnie negatywnie wpływający na stan ochrony siedliska przyrodniczego, wynikający z przyczyn naturalnych lub z działalności człowieka; jako zagrożenia potencjalne należy rozumieć czynnik, którego negatywny wpływ na stan ochrony gatunku jest prawdopodobny w przyszłości, wynikający z przyczyn naturalnych lub z działalności człowieka.
8. Wykonawca określi działania ochronne dla siedlisk przyrodniczych, lipiennika Loesela
i sierpowca błyszczącego-jeżeli z analizy oceny stanu ochrony i zidentyfikowanych zagrożeń wyniknie taka konieczność. Działania ochronne należy sformułować jako konkretną czynność do wykonania wraz z podaniem: miejsca i terminu wykonania, uwarunkowań technicznych (np. sposobu koszenia) oraz szacunkowego kosztu jednostkowego, np. w przeliczeniu na 1 ha powierzchni siedliska przyrodniczego oraz łącznego.
9. Wykonawca sporządzi warstwy wektorowe z lokalizacją wszystkich stanowisk badawczych zgodnie ze Standardem Danych GIS w ochronie przyrody (załącznik nr 2 do OPZ)
z następującymi modyfikacjami:
1) należy zrezygnować z warstwy roslnaczobse i mchyobse;
2) do tabeli atrybutów warstw: roslnacz_aft i roslnacz_pft oraz mchy_aft i mchy_pft
należy dodać następujące pola:
Nazw pola Typ danych Precyzja Długość Opis
dataobs data dzienna data obserwacji
format RRRR-MM-DD
pow liczba całkowita 2 powierzchnia zajęta przez gatunek na stanowisku w m2
pop tekst 2 ocena parametru populacja
FV, U1 lub U2
sied tekst 2 ocena parametru siedlisko
FV, U1 lub U2
szg tekst 2 ocena parametru szanse zachowania gatunku
FV, U1 lub U2
loso tekst 2 łączna ocena stanu ochrony
FV, U1 lub U2
3) do tabeli atrybutów warstwy siedn2k_aft i siedn2k_pft należy dodać następujące pola:
Nazw pola Typ danych Precyzja Długość Opis
dataobs data dzienna data obserwacji
format RRRR-MM-DD
pow liczba całkowita 2 powierzchnia siedliska na stanowisku
w m2
pop tekst 2 ocena parametru powierzchnia siedliska FV, U1 lub U2
sied tekst 2 ocena parametru struktura i funkcja
FV, U1 lub U2
szg tekst 2 ocena parametru szanse zachowania siedliska FV, U1 lub U2
loso tekst 2 łączna ocena stanu ochrony
FV, U1 lub U2
10. Wykonawca sporządzi ślady GPS przedstawiające przebieg każdej przeprowadzonej kontroli terenowej. Jako przebieg kontroli należy rozumieć: miejsce wykonania kontroli oraz czas, w jakim wykonana została kontrola, od jej początku do końca. Przebieg kontroli musi być zgodny z harmonogramem prac terenowych. Częstotliwość rejestracji współrzędnych punktów (interwał) co najmniej raz na minutę (1/min). W przypadku, gdy kontrolę wykonuje więcej niż jedna osoba, każda z nich rejestruje swój ślad GPS z kontroli, za pomocą osobnego urządzenia GPS. Sporządzone ślady GPS należy dostarczyć w postaci oryginalnych (nieprzetworzonych) plików w formacie.gpx, zarejestrowanych na przenośnym urządzeniu GPS. Standard dostępny jest na stronie https://www.topografix.com/gpx.asp. Pliki.gpx muszą zawierać zapis współrzędnych punktów trasy jaką podczas kontroli przebył obserwator wraz z rejestracją daty i czasu, w jakim wykonano badania.
Zarejestrowane podczas wykonanej kontroli terenowej ślady GPS (pliki.gpx) należy przesłać Zamawiającemu w nieprzekraczalnym terminie 48 godzin od zakończenia kontroli, na e-mail Zamawiającego lub osoby wyznaczonej do kontaktu z Wykonawcą.
W temacie wiadomości należy wpisać: Ślad GPS-kontrola (data)-obszar Natura 2000 (nazwa obszaru wraz z kodem)-przedmiot ochrony, którego dotyczy zamówienie.
Np.: Ślad GPS-kontrola 24.07.2019-obszar Natura 2000 Jezioro Mnich PLH300029-lipiennik Loesela
Zapis nazwy pliku.gpx:
GPX_nr_dd-mm-rrrr
gdzie: nr-oznacza kolejny numer pliku
dd-mm-rrrr-oznacza dzienną datę kontroli
11. Wykonawca dostarczy co najmniej jedną fotografie dla każdego punktu monitoringowego, w miejscu i dniu przeprowadzenia kontroli. Fotografie należy wykonać w technice cyfrowej (format JPG/JPEG) o wymiarach 2480 × 1772 pikseli lub większej. Pliki muszą zawierać metadane EXIF (Exchangeale Image File Format), w szczególności: datę wykonania zdjęcia oraz przetworzenia na postać cyfrową oraz dane o lokalizacji miejsca wykonania zdjęcia tzw. geotag
Termin realizacji zamówienia: 21.09.2020 r.
Forma przedmiotu zamówienia
1. Wydruk dokumentu tekstowego oprawione w sposób uniemożliwiający wydostawanie się kartek. Na stronie tytułowej należy zawrzeć co najmniej następujące informacje: nazwę wykonawcy, nazwę przedmiotu zamówienia, nr i datę umowy, na podstawie której wykonano przedmiot zamówienia, informację o tym, że realizacja przedmiotu zamówienia została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej oraz datę wykonania (miesiąc i rok).
2. Dwie kopie wersji elektronicznej zapisane na nośniku cyfrowym, zawierające:
a) elektroniczną wersję dokumentu tekstowego-format DOC lub DOCX,
b) warstwy wektorowe-patrz p. 9,
c) ślady GPX-patrz p. 10,
d) wymagane zdjęcia-patrz p. 11.
Elektroniczny nośnik danych musi być trwale opisany; opis powinien zawierać co najmniej: nazwę wykonawcy, nazwę przedmiotu zamówienia, datę sporządzenia oraz informację o tym, że realizacja przedmiotu zamówienia została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Zamawiający dopuszcza przedłożenie pierwszej wersji przedmiotu zamówienia, tj. tej, do której będzie wnosił uwagi, w jednej kopii elektronicznej. Po zaakceptowaniu przez Zamawiającego Wykonawca zobowiązany jest do uzupełnienia przedmiotu zamówienia
o pozostałe wymagane egzemplarze.
branża Ekologia, środowisko
podbranża ochrona środowiska
forma zapytanie ofertowe
typ zlecenia usługi, wykonanie
kraj realizacji Polska
województwo realizacji Wielkopolskie
kraj organizatora Polska
województwo organizatora Wielkopolskie

Zamieszczone dane to tylko fragment informacji – aby uzyskać dostęp aktywuj darmowy test lub zaloguj się

WYŚWIETL PODOBNE ZAMÓWIENIA Z BRANŻY: ochrona środowiska

       
nr Termin Organizator Przedmiot
10305610 2024-03-29
godz. 15:30
Śląskie przeprowadzenie półrocznej, rocznej oraz pięcioletniej kontroli stanu technicznego instalacji sanitarnych w budynkach oraz urządzeń służących ochronie środowiska znajdujących się ...
10365386 2024-04-03
godz. 09:00
Podlaskie nterwencyjne zabezpieczenia składowiska odpadów paleniskowych w Sowlanach przed pyleniem
10297249 2024-04-04
godz. 10:30
Wielkopolskie "Inwentaryzacja oraz monitoring stanu ochrony ptaków w obszarze Natura 2000 Dolina Środkowej Warty PLB300002" 1.Przedmiot zamówienia obejmuje wykonanie inwentaryzacji oraz monitoringu st...
10297280 2024-04-05
godz. 09:00
Łódzkie Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego o wartości powyżej 221 000 na realizację zadania: Poprawa infrastruktury gospodarki odp...
10329823 2024-04-08
godz. 10:00
Mazowieckie Część 1: Część 1: „Budowa i wyposażenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zbuczynie”.Zakres prac obejmuje:1. Budowę wiat stalowych (budowa, konstrukcja i montaż...
10365928 2024-04-08
godz. 15:00
Pomorskie Modernizacja linii sortowniczej odpadów komunalnych.
10402266 2024-04-12
godz. 11:00
Śląskie Suplementacja populacji chom ika europejskiego na terenie miasta Jaworzna w ramach jednorocznego projektu pn. O chrona chom ika europejskiego w Jaworznie - 2024 r. - usługa polega na zasied...
10385500 2024-04-30
godz. 09:00
Śląskie „Organizacja i prowadzenie stacjonarnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) na terenie miasta Zabrze” Przedmiotem zamówienia jest: organizacja i prowadzenie stacj...
10483537 2024-05-06
godz. 11:00
Wielkopolskie LUZK28_P-060_Monitoring ptaków lęgowych O/Tomisławice
10370954 2024-05-07
godz. 09:00
Zachodniopomorskie Wykonanie rocznego przeglądu okresowego w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie w 2024 roku. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie usługi przeglądów, napraw i badań w zak...