Poradnik: Fundusze unijne

data publikacji: 2016-05-24 godz. 07:00

Fundusze unijne są szansą dla wielu przedsiębiorców. Przeznaczone mogą być na rozwój firmy, zakup nowoczesnych technologii, szkolenia dla pracowników czy wsparcie osób niepełnosprawnych. Problem stanowi często brak informacji – skąd i na co można otrzymać finansowanie.

Na lata 2014 – 2020 Polska otrzymała wsparcie finansowe w wysokości ponad 82,5 mld euro. Kwotę tę można wydać na przedsięwzięcia rozwojowe. Najważniejszym celem Funduszy Europejskich jest rozwój oraz zwiększenie innowacyjności gospodarki, przy jednoczesnym zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Środki finansowe zostały podzielone pomiędzy programy operacyjne. Przypomnijmy: obecnie jest 16 programów regionalnych dostępnych na poziomie każdego województwa oraz 5 krajowych planów inwestycji.

Przy konstruowaniu programów regionalnych brano pod uwagę specyfikę danego województwa: sytuację konkurencyjną, powiązania gospodarcze oraz specjalizację ekonomiczną.

Programy centralne mają na celu wspieranie projektów mogących przyczynić się do rozwoju gospodarczego oraz podniesienia innowacyjności kraju. Wachlarz możliwości jest ogromny. Dotacje adresowane dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw swoje miejsce znalazły głównie w programach regionalnych województw oraz programie krajowym Inteligentny Rozwój. Programy centralne na poziomie krajowym: 

  1. Infrastruktura i Środowisko,
  2. Inteligentny Rozwój,
  3. Wiedza Edukacja Rozwój,
  4. Polska Cyfrowa
  5. Polska Wschodnia.

W przypadku obu źródeł finansowania wspólnym mianownikiem jest innowacyjność, a zatem na otrzymanie dofinansowania największe szanse mają projekty, które mogą przyczynić się do osiągnięcia tego celu. Przedsiębiorstwa planujące wdrożenia nowoczesnych rozwiązań czy nowatorskich produktów, chcące zainwestować w rozwój zaplecza B+R lub rozważające prowadzenie prac badawczo-rozwojowych powinny zwrócić szczególną uwagę na możliwości wsparcia finansowego swoich działań.

Ministerstwo Rozwoju wychodząc naprzeciw beneficjentom utworzyło Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich (PIFE), w których konsultanci czekają na pytania. Odpowiednio przygotowany pracownik, znający zarówno programy krajowe, jak i regionalne pomoże w dobraniu odpowiedniego źródła finansowania. Dodatkowo do jego zadań należy wsparcie w przygotowywaniu wniosku oraz w trakcie jego realizacji, a także rozliczenia.

Ponadto pracownicy punktów starają się jak najbardziej elastycznie podchodzić do przedsiębiorców. Organizowane są szkolenia i spotkania informacyjne. Jeśli zainteresowana osoba jest niepełnosprawna, pracownik może dojechać na spotkanie w dogodne dla niej miejsce.

Z funduszy europejskich możemy skorzystać także w inny sposób. Przedsiębiorca może wziąć udział w przedsięwzięciach przydatnych dla jego firmy organizowanych przez inne podmioty. Najlepszym przykładem są szkolenia czy usługi oferowane przez tzw. Instytucje Otoczenia Biznesu. W doborze odpowiedniej drogi pomóc może również specjalista zatrudniony w PIFE. Osobiste spotkanie z pracownikiem jest jedynie jedną z form kontaktu. Każdy zainteresowany może zadzwonić lub wysłać e-mail z prośbą o poradę. Zwracając się z prośbą o kontakt czasem musimy uzbroić się w cierpliwość – zarówno w przypadku ustalenia terminu spotkania bezpośredniego, jak i odpowiedzi na e-mail, które są przygotowywane w ciągu 3 dni.

Obecnie działa 77 Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w całym kraju, w tym:

  • Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich,
  • 17 głównych Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, po jednym w każdym województwie (w województwie kujawsko-pomorskim - dwa),
  • lokalne Punkty Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Do dyspozycji zainteresowanych utworzone zostały również Mobilne Punkty Informacyjne. Dyżury specjalistów organizowane są w miejscowościach, w których nie ma punktu stałego. Poszukując środków wspólnotowych warto odwiedzić stronę prowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju. Znajdują się tam informacje o programach, przydatne adresy oraz porady, podręczniki dla osób, które rozważają skorzystanie z unijnego wsparcia bądź z niego korzystają oraz wyszukiwarka dotacji. I najważniejsze – wiadomości na temat aktualnie prowadzonych naborów wniosków.

 

http://www.pressinfo.pl/sites/default/files/u15823/Renata%20Polisiakiewicz%20foto.jpgRenata Polisiakiewicz - ekspert współpracujący z serwisem PressInfo.pl, posiadający kilkuletnie doświadczenie w stosowaniu prawa zamówień publicznych, absolwent Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zdobywane w administracji państwowej, samorządowej – prowadząc postępowania przetargowe po stronie zamawiającego oraz w sektorze prywatnym – przygotowując oferty przetargowe dla Wykonawcy.